3 myšlienky, ktoré mi zmenili život

Články, videá, blogy, kurzy, knihy… to je veľká kopa informácií. Niekedy sú nič nehovoriace, niekedy naopak veľmi prínosné. A občas sa medzi nimi nájdu skutočné klenoty – uvedomenia, z ktorých sa časom stanú míľniky na ceste, ktorá sa delí na PRED a PO.

Dnes sa s vami podelím o 3 moje veľké informačné míľniky, obrovské „aha momenty“ a chvíle vnútorného prebudenia.

Môj život je môj vlastný a ja som jeho tvorcom

Toto uvedomenie stálo na začiatku mojej cesty osobnostného rastu pred mnohými rokmi. Bola som nespokojná a netušila som prečo. Usilovala som sa meniť vonkajšie okolnosti, ale nič nefungovalo alebo fungovalo iba krátkodobo. Bola som mladá, s dobrou prácou aj dobrým manželstvom, zdanlivo bolo všetko v poriadku, ale niekde vnútri som zhasínala. Niekde vnútri bolo smutno a akési prázdno.

Vtedy mi prostredníctvom jednej knihy prišlo to kľúčové pochopenie – JA som tá, ktorá si svoj život tvorí. JA som tá, na ktorú som čakala. Ak chcem niečo zmeniť, musím začať od seba! Nikto iný to za mňa neurobí, len JA! Ten pocit prebudenia do inej reality bol neuveriteľne intenzívny. Akoby som dovtedy žila za závojom a odrazu som ten závoj odhrnula. Všetko bolo zdanlivo rovnaké – ľudia, ktorí chodili okolo, stolička, na ktorej som sedela, nákupné centrum, kde som sa práve nachádzala (áno, spirituálne zážitky občas prichádzajú na veľmi nečakaných miestach :) ), ale zároveň bolo všetko iné. Ten pocit slobody a sily bol nádherný.

Krásne to povedal Bob Moawad a ja som pod to podpisujem:

“Najlepším dňom tvojho života je ten, kedy sa rozhodneš, že tvoj život je tvoj vlastný. Žiadne ospravedlnenia, ani výhovorky. Žiadne spoliehanie sa na niekoho, závislosť na niekom, či obviňovanie niekoho. Ten dar je tvoj – je to úžasná cesta – a ty sám si zodpovedný za jeho kvalitu. Toto je deň, kedy tvoj život skutočne začne.”

Šťastná žena = šťastná rodina = šťastná spoločnosť = šťastný svet

Priznám sa vám, že v detstve aj dospievaní mi prišlo dosť nefér byť dievčaťom. Zdalo sa mi, že to má samé nevýhody. Menštruácia, fyzická slabosť, limitovaná sloboda a všetky tie reči o tom, čo má správna žena robiť. Keď som počula „ako má dáma sedieť“, chcelo sa mne – slobodomyseľnej rebelke skrytej v obale dobrého dievčatka – zvracať. Až časom som objavila, že byť ženou znamená čosi celkom iné a naše ženské dary sú veľakrát síce skryté, ale veľmi dôležité a možno až trošku magické. Čítala som dokonca o výskume, ktorý potvrdil, že keď je žena šťastná a spokojná, vie túto „žiaru“, túto energiu prenášať na svojho muža, svoje deti, dokonca aj širšiu komunitu. Mnohokrát som následne v praxi zažila alebo videla, že postarať sa o vlastné šťastie znamená naplniť nádobu, z ktorej môžu čerpať aj naši blízki. Neveríte? Vyskúšajte.

 

Nič nie je také, ako sa zdá na prvý pohľad (a občas ani na druhý)

Toto poznanie sa vo mne začalo rozvíjať pred niekoľkými rokmi spočiatku ako sklamanie. Sklamanie z toho, že je toho toľko, čo je obalené pozlátkom a pretvárkou a pritom sú veci úplne inak. Sklamanie z toho, že úžasní a známi kouči či lektori nie sú až takí úžasní… Rozlišovanie, čo je autentické a pravdivé a čo dobrý marketing. Postupne som pochopila, že sklamanie „s-klamanie“ je založené zrejme z veľkej časti na sebaklame a nejakých vlastných skresľujúcich očakávaniach. A tak som bola z väčšej časti schopná tieto pocity opustiť. No viedlo ma to pozerať sa čoraz hlbšie pod povrch, v sebe aj mimo seba. Aby som v nasledujúcich rokoch pochopila, že svet je neskutočne mnohovrstevný a v tom je jeho krása. Nielen medzi ľuďmi, ale aj vo všetkom živom i neživom „nič nie je tak ako sa zdá“.

Keď niečo nevidíme okom neznamená, že to neexistuje.

Keď niečo nepočujeme hovoriť nám do ucha, neznamená to, že to nekomunikuje.

Keď na niečo nemáme vedomú spomienku, neznamená to, že naša duša to nezažila.

Keď niečo nevieme dokázať prostredníctvom aktuálnych vedeckých poznatkov… nemusí to znamenať vôbec nič – iba toľko, že to nevieme dokázať pomocou aktuálnych vedeckých poznatkov.

Skúsenosti posledných dvoch rokov boli mnohokrát útokom na moju racionálnu myseľ, ale som za to vďačná, lebo sa mi odkryli úplne nové obzory a pochopila som, že svet v ktorom žijeme má mnoho vrstiev a každá z nich svoje vlastné mystériá.

Páčil sa vám článok? Aké myšlienky boli tie prelomové pre vás? Napíšte mi do komentárov.


Prečítajte si aj moje knihy Šťastie nie je mýtus a Rozprestri krídla >>>

spolocnynahlad

 

Zuzana Koščová
Som spokojná žena, ktorá si žije po svojom a plní si svoje sny. Manželka, dcéra, sestra, šperkárka, psychologička, autorka úspešných kníh Šťastie nie je mýtus a Rozprestri krídla.     Inšpirujem ľudí žiť krajší farebnejší život a objavovať svoj potenciál. Svoje články píšem najmä na blog www.krajsiden.sk a svoju šperkársku tvorbu prezentujem na www.melly.sk   Môj príbeh si môžete prečítať tu >>>
Komentáre