Končím s úspešným projektom! Prečo a čo ma naučil?

Bol rok 2015, začínala jeseň, a ja som sedela vo vlaku smerujúcom do Žiliny. Čakalo nás natáčanie online programu Tajomstvo ženskej prosperity a vo mne vreli emócie všetkého druhu. Boli tam obavy a tréma (natáčať videá som mala prvýkrát a s mojou povahou to bola celkom výzva), ale oveľa väčšia radosť a eufória. Začínalo sa totiž zhmotňovať niečo, čomu sme spolu so Stankou Sobolovou veľmi verili a na čom sme pracovali už niekoľko mesiacov. Online kurz, ktorý by pomohol ženám robiť to, čo milujú. A aj sa tým reálne uživiť. Žiť svoje poslanie. Podporiť ich, aby kvitli a žiarili.

Dnes je rok 2019 a my sme sprevádzali programom už stovky žien. Tento rok to bude naposledy. Cítim radosť a spokojnosť z toho, ako sa uzatvára jedna kapitola. Vďačnosť za to všetko, čo mi Tajomstvo ženskej prosperity prinieslo. Za skvelé láskavé ženy a nové kamarátky do života. Za možnosť realizovať svoje poslanie. Za úžasné výzvy a lekcie.

Poznáte ten výrok o tom, že keď spisovateľ píše knihu, tak si tým vlastne sám robí určitú formu terapie? Tento výrok je pravdivý :-) A myslím, že platí nielen na knihy, ale aj na iné druhy vzdelávania. Popri sprevádzaní žien zmenami v oblasti poslania, som rôznymi vlastnými zmenami a lekciami prechádzala tiež.

Čo všetko mi Tajomstvo ženskej prosperity dalo a prečo sa končí?

Keď je vízia väčšia ako strachy

Možno si niektorí z vás, ktorí ma poznáte už dlhšie, pamätáte, že z verejného vystupovania mi bolo vždy veľmi úzko. Z živých webinárov som mala hrôzu (dúfam, že tie úplne prvé už nikde nenájdete, mala som tam poznámky na pomocných papieroch a v nestráženej chvíli mi vliezli do kamery :-)) a natáčanie videí mi išlo ako v lete na saniach. Vedela som však, čo chcem ženám odovzdať, mala som svoje PREČO. Prešli štyri roky a z verejných vystúpení mám ešte stále bobky. Ale naozaj ma bavia a aj natáčanie videí. Nikdy by som nepovedala, že sa to stane a dávam si za to palec hore :)

Naučila som sa viac dôverovať vlastným silám

Keď sme rozbiehali prvý ročník, mali sme predstavy o krásnych a veľkolepých spoluprácach. Máloktoré však prešli od slov a sľubov k činom. Nebolo to vždy príjemné. Boli chvíle, keď veci, ktoré boli povedané či napísané odrazu neplatili a neostávalo iné ako improvizovať. Zanechať ilúzie, prekonať sklamanie. Pochopiť, že veľa vecí je často úplne inak, ako sa javí zvonka. Dnes vidím, ako nás to neuveriteľne posilnilo a naučilo veriť si. Nepotrebujete podporu veľkých hráčov, aby ste uspeli. Vy sami môžete byť hráčom takej veľkosti, ako chcete a ako si zaumienite.

Na druhej strane, o to viac si cením všetkých, s ktorými som mala tú česť tvoriť a spolupracovať a ktorí sa ukázali nielen ako veľkí profesionáli, ale aj skvelí ľudia.

Zjednodušovanie a efektivita ako úcta k sebe samej

V začiatkoch sme mali pocit, že všetko musí byť takmer dokonalé. Že sa treba chopiť každej príležitosti, ktorá sa ponúka, použiť každú marketingovú stratégiu, ktorú sa naučíme, ísť do každej spolupráce, sprostredkovať našim klientkám všetko, čo vieme, na 150%. Ale toto je istá cesta k preťaženiu a časom k vyhoreniu. To, čo sa počíta, je fokus. Vyhodnotenie, čo má zmysel a čo nie. Starostlivo si vyberať, čomu venujem energiu a čas. V jednoduchosti je krása! To ste už určite počuli, však? Je to veľká pravda.

Spolupráca ako škola osobnostného rastu

Na programe Tajomstvo ženskej prosperity som spolupracovala so Stankou Sobolovou a som veľmi vďačná (a aj trochu hrdá), že túto spoluprácu uzatvárame s láskou a dôstojne. Niekde vo mne boli totiž už od detstva uložené presvedčenia, že spolupráce sa často končia nepochopením, intrigami a rozličnými nepeknými vecami. „Spolky, čertove volky.“ Poznáte? Mala som svoje dôvody tomu veriť. Aj za celé moje školské roky to v spolupráci nebola žiadna sláva. Svetlú výnimku tvorilo iba našepkávanie si v lavici s Myš a spoločné seminárky na psychológii s Luckou (asi jediný človek v mojom časopriestore, ktorý sa k nim staval ešte zodpovednejšie ako ja :-).

Dlhodobá spolupráca bola pre mňa škola hľadania kompromisov a komunikácie. Chvíle, keď bolo treba prehltnúť svoje ego pre vyššiu víziu. Nenechať sa rozdeliť zvonka (keď boli tie chvíle, keď bolo dôležité držať spolu) a naopak s láskou oddeliť prácu a priateľstvo uchovať (keď prišiel ten čas posunúť sa ďalej).

Ďakujem, Stanka, za všetky tieto chvíle spoločného rastu aj radostné chvíle spoločného úspechu, zdieľania, priateľstva, vzájomného porozumenia, podpory a tvorenia synergie, ktorá nám umožnila vytvoriť niečo, čo nás presahovalo. Ďakujem za tento krásny spoločný kus cesty.

Nemusím sa páčiť každému a každého zachraňovať

Počas prvých ročníkov Tajomstva ženskej prosperity mi písalo mnoho žienok. Mnohé iba potrebovali pomocnú ruku a potom sa krásne naštartovali. Boli však aj také, ktorých sebaľútosť a bahnenie si v pozícii obete nemalo konca kraja. Nič z toho, čo som im v mnohých mailoch poradila (úplne zdarma z dobrej vôle) sa nedalo zrealizovať pre tisíc a jeden dôvod. Boli aj také ženy, ktoré mi písali o tom, ako nič z toho, čo hovorím, nie je pravda a že som jedna z milióna, ktorej sa podarilo robiť prácu, ktorú má rada. A ja som vysvetľovala a radila a vysvetľovala a obhajovala sa… Až napokon som pochopila, že tadiaľto cesta nevedie. Že budú chvíle, keď nebudem pochopená a je to tak v poriadku. Že budú chvíle, keď moja snaha pomôcť vyjde nazmar. A že do toho nepotrebujem ďalej tlačiť a svoju energiu radšej budem používať tak, aby to malo zmysel.

Dovoliť si vystúpiť z rozbehnutého vlaku

Minulý rok v septembri som si pomyslela, že by bolo fajn začať so Stankou komunikovať o ďalšom ročníku nášho programu. Načrtnúť si nejaký časový plán. Lenže pri tej predstave mi bolo akosi úzko. Už tam nebolo toľko radosti, skôr som cítila tlak a únavu. Kdesi vnútri som vedela, že by som túto etapu rada ukončila. Lenže… môžem?? Tak v prvom rade, projekt je krásne fungujúci, má za sebou výborné výsledky a MÁ ZMYSEL, nesie našu počiatočnú víziu pomoci ženám! A toľkým ženám sme predsa povedala, že v roku 2019 program opäť otvoríme! Samozrejme je tu Stanka, moja parťáčka… ihneď sa ozvali intenzívne obavy, ktoré do mňa búšili s predstavou toho, že veď musím byť „dobré dievča“, dobrá a spoľahlivá spolupracovníčka a lojálna kamarátka. A bolo tu ešte racionálne hľadisko a v hlave mi znelo „Zuzka, veď si staváte nové bývanie – prečo pre ježkove oči sa ideš vzdávať slušného príjmu blablabla…“

Ale vedela som, že musím a keď som sa rozhodla ukončiť projekt posledným kurzom, ročníkom 2019, ihneď sa mi uľavilo. Opäť som cítila radosť a príjemný pocit ukončovania a dobre vykonanej práce. A keď som to opatrne povedala Stanke? „Zuzi, dobre že to hovoríš, ja som myslela na presne to isté…“

A tak som tu. S pokojom v srdci na konci jednej kapitoly. So zvedavosťou kam ma moje poslanie povedie ďalej. Ukončujeme niečo úžasné, aby mohlo prísť ešte lepšie. S vďačnosťou za všetko to nádherné aj náročné, čo mi projekt Tajomstvo ženskej prosperity priniesol… Za Stanku, obe Zuzky, Danku, Sofi, Mišku a ďalšie skvelé ženy, s ktorými ma prepojil aj na ľudskej rovine.

Práve teraz otvárame online kurz Tajomstvo ženskej prosperity NAPOSLEDY.

Program, ktorý vedie ženy krok za krokom za prácou, ktorá ich bude baviť a napĺňať. Za poslaním, ktoré bude prínosom svetu. Za hojnosťou, ktorá bude prirodzeným výsledkom ich prínosu.

Ak cítite volanie, viac informácií získate tu >>>
Využite poslednú možnosť vstúpiť.

 

Zuzana Koščová
Som spokojná žena, ktorá si žije po svojom a plní si svoje sny. Manželka, dcéra, sestra, šperkárka, psychologička, autorka úspešných kníh Šťastie nie je mýtus a Rozprestri krídla.     Inšpirujem ľudí žiť krajší farebnejší život a objavovať svoj potenciál. Svoje články píšem najmä na blog www.krajsiden.sk a svoju šperkársku tvorbu prezentujem na www.melly.sk   Môj príbeh si môžete prečítať tu >>>
Komentáre