Ako sa uživiť tým, čo milujete

Koncom roka 2016 som si jeden deň len tak otvorila Facebook. Naše ženy, účastníčky online kurzu Tajomstvo ženskej prosperity, bilancovali svoj rok a priali nám aj sebe navzájom rôzne krásne veci. Jedna z nich napísala:

Ďakujem žienky, že sme boli súčasťou projektu TŽP a aj vďaka nemu sa v živote niekam posunuli, zažili dobrodružstvo, stretli spriaznené duše…vyplnili čas žitia zmysluplným obsahom :-)
Slová sú slabé na to, čo chcem vyjadriť, tak už len vizuálne : heart

A ďalšia zareagovala:
Krasne si to napisala. presne to tak citim. tato skupina a cely Stankin a Zuzkin projekt su carovne. Stanka a Zuzka, ja vam dost casto vysielam virtualne luce vdaky, za to, co ste spustili ;o)

Čo vám poviem, na chvíľu som mala pocit, že lúče vďaky reálne ohrievajú všetky moje bunky. Ten pocit, keď z hĺbky duše vidím a cítim, že to čo robím má zmysel – je to pocit na nezaplatenie.

ZMYSEL – kľúčová ingrediencia nášho šťastia. Keď to, čo robíme má výsledok, keď je to niekomu na úžitok alebo potešenie, keď cítime, že to čo robíme má hodnotu – vtedy cítime šťastie a naplnenie. Vtedy nás to baví.

Bez zmyslu sme smutní, cítime sa ako bábky hrajúce svoju úlohu, aby prežili. Prežijú, ale pomaličky hynú. Pýtajúc sa sami seba, či toto je všetko, či už ich nečaká nič lepšie.

Milujem svoju prácu. A dopriala by som tento pocit každému. Pocit, že je správne tam, kde je. Pocit, že to, čo robí má zmysel. Že je na mieste, kde môže rásť, rozvíjať sa, používať svoje dary a talenty, prosperovať a kvitnúť.

Vŕtalo mi to v hlave už dlho. Ešte pred knihami, čo som napísala. Prečo je toľko ľudí smutných vo svojej práci? Prečo ich šikovnosť, ich špeciálne dary ostávajú v toľkých prípadoch nevypočuté, nepoužívané… kým sa oni snažia žiť „normálne“? Nie je to strašná škoda pre všetkých?

A tak som písala knihy, články, inšpirovala, povzbudzovala a dúfala, že možno niekomu posvietim na cestu. Zároveň som postupne pochopila, že tou najväčšou pomocou je, keď sa ľudia naučia orientovať sami v sebe a dať im k tomu účinné nástroje. Pretože ako sa hovorí – ak dáš hladnému rybu, pomôžeš mu na chvíľu, ale urobíš ho závislým na sebe. Ale ak ho naučíš ryby chytať, pomôžeš mu oslobodiť sa.

Čo môžete urobiť už dnes, aby ste mohli uveriť vo svoju silu, svoje schopnosti a oslobodili sa?

  1. Rozhodnite sa. Nemusíte hneď dávať výpoveď v práci. Ale v hĺbke duše urobte rozhodnutie, že sa radosť v práci a z práce stáva vašou prioritou. Rozhodnite sa, že nájdete pre seba to najlepšie možné riešenie a urobíte všetky potrebné kroky na jeho realizáciu. Rozhodnutie je mocnou silou, ktorá dáva veci do pohybu.
  2. Vymažte všetky ALE. Ale ja mám hypotéku. Ale ja mám deti. Ale ja som už stará. Ale to sa podarí tak jednému z milióna. Keď necháte všetky pochybnosti padnúť naraz do vašej mysle, nikdy sa nepohnete z miesta, lebo strach bude silnejší. Ok, niektoré okolnosti možno sú náročnejšie, ale žiadna nie je neprekonateľná, myslite na to, že veľa ľudí už tou cestou úspešne prešlo pred vami.
  3. Otvorte oči dokorán. A uvidíte okolo seba nielen životom unavených zombíkov, ale aj množstvo ľudí, ktorí robia to, čo milujú. Sú to ľudia ako vy, nemajú žiadne špeciálne superschopnosti. Otvorte oči a uvidíte okolo seba veľa možností – do čoho by vás bavilo sa pustiť, čo realizovať, ako by ste chceli tráviť dni. Hrajte sa s tými myšlienkami, nech by boli akokoľvek bláznivé. Dovoľte si cvičiť svoju myseľ za hranice vašej aktuálnej reality.
  4. Spoznávajte sami seba. Pozorujte, čo vám ide s ľahkosťou, v čom vynikáte, v čom vás ľudia žiadajú o pomoc. Neexistuje človek bez talentu. Čím viac sa poznáte, tým viac dokážete byť slobodnejší.
  5. Buďte aktívni a majte sny. Predstavte si dvoch ľudí. Jeden sa iba sťažuje a žije ako telo bez duše, ktoré v piatok poobede trošičku ožije. Hovorí o zmenách, ale vždy sú to iba plané reči. Ten druhý je plný snov, nadšenia a plánov. Robí aj prvé kroky, hoci pomalé. Snaží sa kráčať vpred za tým, v čom vidí zmysel. Komu z nich by ste radšej pomohli, nakupovali od neho či mu poslali do cesty skvelú príležitosť? Čo dávame, to dostávame.
  6. Vytrvajte. Výzvy a prekážky sú súčasťou tej hry. Nenechajte sa zmiasť  a neprestávajte rásť :-)

Túžiš sa živiť tým, čo miluješ? Náš online program Tajomstvo ženskej prosperity je po roku opäť otvorený >>>

 

Zuzana Koščová
Ahoj, ak sa ešte nepoznáme volám sa Zuzka Koščová a pôvodne som vyštudovala psychológiu, v tomto odbore som pôsobila niekoľko rokov ako dobrovoľníčka. Nasledovala som svoje srdce a intuíciu a pustila sa do tvorby autorských šperkov, ktorým sa profesionálne venujem už 12 rokov. V súčasnosti inšpirujem a pomáham ženám  prostredníctvom tvorby vedených meditácií, online vzdelávania, konferencií a mentoringu. Som autorkou úspešných kníh Šťastie nie je mýtus a Rozprestri krídla, spoluautorkou knihy Tajomstvo ženskej prosperity. Na tejto ceste som od roku 2013.