Keď duša volá po zmene

Včera som na mojom vianočnom stánku (so šperkami, ktoré tvorím) stretla jednu milú pani. Už sa pomaly prestávam čudovať, ako s ľuďmi, ktorých vidím prvýkrát v živote, odrazu vznikne dosť osobný rozhovor. A tak sa stalo aj teraz…

Hovorili sme o Viktorovi Franklovi (ako k tomu došlo?!), o jeho fascinujúcom prístupe k zmyslu života a skončili sme pri téme, ktorá je v tomto období skloňovaná snáď zo všetkých strán – zmysel toho, čo robíme, zmysel našej práce…

Táto pani je vo svojej práci smutná, nedáva jej žiadny zmysel a pri plnení príkazov, v ktorých nevidí zmysel sa už niekedy prestáva cítiť ako človek. Začína tým trpieť aj jej zdravie. Jej duša, tak ako mnohé ďalšie, volá po zmene a ťahá ju inde, ALE… všetci to dobre poznáme… nákupy v potravinách, splácanie hypotéky.

Ako z toho von? Kúsok po kúsku.

Možno nájdete inšpiráciu v týchto niekoľkých tipoch:

Utvorte si jasnú predstavu

Vytvorte si priestor na ticho. Na aspoň 15 minút prázdna. Na ponorenie sa do meditácie. Alebo hlboký rozhovor s niekým, o kom viete, že vás bezvýhradne podporuje. Čokoľvek z toho vám pomôže nájsť jasnosť v situácii, kedy cítite a viete čo nie, ale zatiaľ netušíte, čo áno. Doprajte si čas, ale neupustite od svojho zámeru. Prvé kontúry budú možno hmlisté, ale postupne sa vyjasnia a prídu dôležité odpovede.

Preskúmajte konkrétne možnosti

Čo presne delí to miesto, kde sa nachádzate od miesta, kde chcete byť? Máte málo času rozvíjať svoj projekt? Bolo by napríklad možné dohodnúť sa so svojím zamestnávateľom na skrátenom úväzku alebo štvordňovom pracovnom týždni? Chýbajú vám nejaké konkrétne zručnosti alebo vzdelanie? Aké štúdium či kurzy by vám pomohli na vašej ceste a koľko stoja? Urobte si akčný plán a pomaličky ho začnite realizovať.

Hľadajte podporu tam, kde ju môžete dostať

Veľa snov a životných zmien zomiera vo chvíli, keď sa na scéne objaví odmietnutie a kritika okolia. Myslím si, že sa s tým stretol takmer každý človek, ktorý sa rozhodol niečo zmeniť a nasledovať volanie svojej duše. Možno to bol posmech či veľavýznamné reči širšieho okolia, možno dokonca husté turbulencie a kritika z tých najbližších radov. Čo s tým? Vytrvať, trpezlivo komunikovať a nevzdávať sa, aj keď s nami budú hádzať emócie na všetky strany. A podporu dočerpajte u priateľov so spoločnými záujmami, na biznis poradenstve, ženskom kruhu alebo kdekoľvek je vám dobre.

Oceňte sa za všetko, čo sa vám doteraz podarilo (alebo nepodarilo)

Občas sa nám zdá, že to nedávame. Že nie sme ani zďaleka tam, kde chceme byť. Všetko beží tak rýchlo, že sa ani nestíhame otočiť a zamyslieť nad tým, čo bolo napríklad pred piatimi rokmi. Kam sme sa posunuli, čo sme sa naučili, aké kroky urobili… možno to neboli iba kroky vpred, ale aj nabok či vzad…  tomu sa inak hovorí tanec :) A život je aj o tomto. Oceňme sa, lebo sme skúsenejší, múdrejší a silnejší.

S poslaním to nie je vždy jednoduché… Je dynamické a premenlivé a zároveň pevné miesto v nás, miesto, kde sa cítime doma, kde kvitneme, žiarime, rastieme… A stojí za to nasledovať to volanie! 

Čo poviete? Napíšte mi do komentárov.

Ak rezonujete s témou poslanie, pridajte sa na workshop s vedenou meditáciou na tému Žijem svoje poslanie, ktorý sa koná už 4.12 v Banskej Bystrici >>>

A ak sa vám páči článok, nenechajte si ujsť moje knižky Šťastie nie je mýtus a Rozprestri krídla >>>

Zuzana Koščová
Ahoj, ak sa ešte nepoznáme volám sa Zuzka Koščová a pôvodne som vyštudovala psychológiu, v tomto odbore som pôsobila niekoľko rokov ako dobrovoľníčka. Nasledovala som svoje srdce a intuíciu a pustila sa do tvorby autorských šperkov, ktorým sa profesionálne venujem už 12 rokov. V súčasnosti inšpirujem a pomáham ženám  prostredníctvom tvorby vedených meditácií, online vzdelávania, konferencií a mentoringu. Som autorkou úspešných kníh Šťastie nie je mýtus a Rozprestri krídla, spoluautorkou knihy Tajomstvo ženskej prosperity. Na tejto ceste som od roku 2013.