Nemám na dovolenku ani na seminár

Poznáte ten pocit ľahkosti, jasnosti a šťastia, ktorý sa objavujete po krásne strávenej dovolenke alebo napríklad kvalitnom seminári? Lenže realita bežných dní ho často prevalcuje, vbehneme do starých koľají, hoci cítime a vieme, že dokážeme žiť a myslieť aj úplne inak. Vieme to, a predsa je to v dnešnom uponáhľanom svete niekedy ťažké žiť.

Poznám to zo svojho života a poznám to aj z rozprávania mojich čitateľov a klientov. A dobre viem aj to, že na dovolenku či celodenný seminár nemáme vždy čas, peniaze alebo aj oboje. Je to naša každodenná výzva udržiavať v našich životoch rovnováhu. Pretože tam, kde je rovnováha, je aj šťastie, pokoj a prosperita.

Ale ako na to prakticky?

Univerzálny recept nemám, ale podelím sa s vami o 5 vecí, ktoré výborne zaberajú mne:

1. Keď stromy rozprávajú

V poslednom čase je pre mňa tým najlepším dobitím bateriek les. Ak teraz vidíte pred očami preplnené parkoviská na kraji lesoparku, obsadené ohniská a kričiace desiatky detí, tento obraz môžete v pokoji poslať preč. Za skutočným pokojom treba ísť ďalej, vyššie, tam kde sa ostatnými výletníkom nechce. Často zacítite, že niečo je inak… les je iný, tráva, mach, bylinky… a v okruhu niekoľkých stoviek metrov iba vaša rodina. Možno zacítite, že les je úžasný, múdry a láskavý živý organizmus, inteligentná sieť rôznych živých bytostí. Možno to znie zvláštne, ale treba zažiť. Keď vstúpite do prírody vedome a s otvoreným srdcom, budete možno prekvapení, koľko podpory, pokoja a jasnosti mysli si odnesiete naspäť.

2. Keď vysávač vysáva a práčka perie

Začiatkom roka som mala ťažšie obdobie, ako zdravotne, tak aj psychicky. Prekvapivé pre mňa bolo, že v týchto chvíľach mi veľmi pomáhalo upratovanie. Prekvapivé to bolo aj preto, že normálne upratovanie nemám rada a nie som v ňom moc efektívna. Pohrúžila som sa teda do triedenia, čistenia, vyraďovania vecí a s čistením priestoru prebiehalo aj čistenie môjho vnútorného sveta. Cítila som, ako rastie jasnosť a predstavovala si ako odchádzajú nánosy z môjho tela i duše. Keď upratujeme s nechuťou, nefunguje to. Ale toto vedomé upratovanie si ma získalo.

3. Keď má podpora chuť a vôňu

Nie som odborník na bylinky a esenciálne oleje, ale milujem ich využívať. Okrem toho, že poskytujú prírodnú pomoc pri rôznych ťažkostiach, tak pri týchto daroch prírody mám vždy pocit hojnosti a starostlivosti. Tento rok sme sa začali učiť ako nachádzať, zbierať  a spracovávať vlastné bylinky a veľmi ma to baví.

4. Keď má vnútorný svet svoj špeciálny časopriestor

Meditácie, vizualizácie a sound healingy sú pre mňa balzamom na dušu. Myseľ mi často ponúka výhovorky, že na to nemám čas, že treba niečo iné, súrnejšie, dôležitejšie… Skrátka, celý repertoár výhovoriek sa nájde vždy. Keď ich prekonám, odmenou sú chvíle pokoja, jasnosť mysle a občas aj krásne spirituálne zážitky a splnené priania.

5. Keď viem, že nie som sama

Jednou z mojich dôležitých radostí je zdieľanie s mojou podpornou sieťou – hlavne s mojím mužom, kamarátkami a rodičmi. Blízki ľudia nás možno vedia ľahko z rovnováhy vyviesť, keď nastane nejaký problém, rovnako účinne však vedia aj našej rovnováhe napomôcť. Hlavne vtedy, keď sa už natoľko poznáme a chápeme, že vieme „koho máme na čo“. S kým môžeme zdieľať praktické každodenné veci, medziľudské vzťahy, s kým prácu, poslanie, s kým duchovný život…. Keď dávame pozornosť tomu, čo nás spája, tvoríme tým priestor dospieť k hlbokému porozumeniu, dobiť si vzájomne baterky a spoločne rásť. A okrem ľudskej spoločnosti si často pripomínam aj inú dimenziu podpory – svet, ktorý možno nevidíme voľným okom, ale ktorý nás stále obklopuje. Môžeme ho cítiť a vedieť, že nie sme sami. Nikdy.

 

Ako dočerpávaš silu? Čo ťa zaručene povzbudí a nabije? Napíš mi do komentárov :-)

Hľadáš obnovenie síl? Praješ si vniesť viac radosti, slobody a magických chvíľ do svojej každodennosti?

Príď na inšpiratívny večer spojený s vedenou meditáciou >>>
Najbližšou témou je „Žijem svoje poslanie“

Zuzana Koščová
Ahoj, ak sa ešte nepoznáme volám sa Zuzka Koščová a pôvodne som vyštudovala psychológiu, v tomto odbore som pôsobila niekoľko rokov ako dobrovoľníčka. Nasledovala som svoje srdce a intuíciu a pustila sa do tvorby autorských šperkov, ktorým sa profesionálne venujem už 12 rokov. V súčasnosti inšpirujem a pomáham ženám  prostredníctvom tvorby vedených meditácií, online vzdelávania, konferencií a mentoringu. Som autorkou úspešných kníh Šťastie nie je mýtus a Rozprestri krídla, spoluautorkou knihy Tajomstvo ženskej prosperity. Na tejto ceste som od roku 2013.