Nie som dosť dobrá

Poznáte tú známu vetu – všetky cesty vedú do Ríma?

Ja to mám inak. Všetky, alebo aspoň väčšina, mojich ťažkostí a trápení, ktoré sa počas života objavili, viedla do destinácie „Nie som dosť“. Či bolo témou aká som dcéra, aká som partnerka, moja povaha, výsledky, vzťahy, podnikanie… každý koreň problému viedol do „Nie som dosť“.

„Som dosť!“ hádala som sa s kritikom.
„Veď ja (si) to dokážem.“
„Budem sa snažiť ešte viac a pôjde to.“
„Ukážem, že za to stojím.“

Časom som sa naučila vidieť to. Rozpoznávať. Hovorila som si opak a upevňovala sa v tom, že som naozaj dosť dobrá a hodnotná. Niekedy to fungovalo. Ale niekedy si to vnútorný kritik preložil nasledovne:

„Nie je správne sa kritizovať. Robím si zle. Mala by som sa nekritizovať. NIE SOM DOSŤ DOBRÁ, pretože sa kritizujem. Mala by som sa zlepšiť a nerobiť to!“

Pochopením svojej hviezdnej mapy cez astrologický výklad som pochopila aj to, že môj dizajn je okrem veľa úžasných vecí nastavený aj veľmi sebakriticky a prísne. Prvýkrát som sa otvorila myšlienke, že možno to presne takto MÔŽE BYŤ.

Čo ak sa proste neprerobím? Čo ak sa to nikdy nezlepší?
Čo ak už navždy budem mať pocit, že nie som dosť?
Postupne som sa cez rôzne kotrmelce otvorila tejto myšlienke.
A tiež poznaniu, že moje myšlienky (ani tie sebakritické) ma nedefinujú.

Nejaký hlások vo mne bude asi stále tvrdiť, že nie som dosť.

Čo by sa stalo, keby som iba PRIJALA jeho existenciu? Nesnažila sa ho pretlačiť? Nevnímala ho ako pravdu tesanú do kameňa… ako silného nemilosrdného terminátora, ktorý stojí s bičom… ale možno ako malé dieťa, ktoré sa snaží povedať: „Bojím sa, že keď sa nebudem ešte viac snažiť, nebudú ma mať radi. Ak zlyhám, odvrhnú ma. A neprežijem.“

Za posledný čas sa mi opäť potvrdilo, že táto téma sa týka premnohých z nás

Nechaj svoj hlások hovoriť. Iba ho pozoruj ako láskavý rodič.
Vedz, že to čo hlások hovorí, ťa nedefinuje.
Vedz, že na sebe nemusíš nič zlepšovať, aby si bola dosť.
Nič na sebe nemusíš opravovať.
Si hodnotná vzácna bytosť presne taká, aká si tu a teraz ❤️
S láskou,

Zuzka

Zuzana Koščová
Ahoj, ak sa ešte nepoznáme volám sa Zuzka Koščová a pôvodne som vyštudovala psychológiu, v tomto odbore som pôsobila niekoľko rokov ako dobrovoľníčka. Nasledovala som svoje srdce a intuíciu a pustila sa do tvorby autorských šperkov, ktorým sa profesionálne venujem už 12 rokov. V súčasnosti inšpirujem a pomáham ženám  prostredníctvom tvorby vedených meditácií, online vzdelávania, konferencií a mentoringu. Som autorkou úspešných kníh Šťastie nie je mýtus a Rozprestri krídla, spoluautorkou knihy Tajomstvo ženskej prosperity. Na tejto ceste som od roku 2013.