Som tu, aby som bola šťastná, nie normálna

A už vôbec nie dokonalá, doplnila by som.

Nedávno sa mi dostal do rúk po dlhom čase taký ten ženský časopis. Móda, recepty a všetky tie strašne užitočné rady. Za desať minút som sa dozvedala, že…

 • štýlová žena by mala vlastniť a pravidelne používať asi tridsať kozmetických prípravkov, ale nepýtajte sa akých, lebo si to vôbec nepamätám. U zhruba polovice som totiž ani netušila, že čo to je
 • správna žena by mala mať doma poriadok a jednotný štýl (napríklad provensálsky, hipsterský a iné…), inak to svedčí o jej duševnej nevyrovnanosti a o tom, že má priveľa mužskej energie
 • dobrá gazdinka by mala využiť naplno to úžasné obdobie, kedy je hojnosť rôznych plodov a zavariť zásoby na celú zimu + 25 neodolateľných receptov ako na to
 • zodpovedná žena by mala absolvovať minimálne tri rôzne preventívne prehliadky ročne
 • pri cestovaní je dôležité mať naporúdzi celú škálu ochranných krémov rôznych druhov, prostriedkov proti hmyzu, liečiv a všetky možné dostupné očkovania
 • aké atribúty spĺňa skvelá partnerka, ktorú muži neopúšťajú

Nebolo pre mňa ani veľmi prekvapujúce, že nie som štýlová ani správne poriadkumilovná a duševne vyrovnaná, že nie som zodpovedná žena a cestovateľka, skvelá partnerka a už vôbec nie dobrá gazdinka. Nič z toho.

Za posledné roky som sa totiž presvedčila mnohokrát, že nielen, že nie som dokonalá, tak nie som ani celkom normálna…

Tak napríklad…

 • išla som študovať zvláštny a nie úplne perspektívny odbor – psychológiu („Zuzka, a ty si nešla na to právo študovať? Prečo?“)
 • keď som doštudovala psychológiu, rozhodla som sa, že idem pracovať ako šperkárka (v tom čase to ešte nebola sklárska pec, ale navliekanie korálok na drôtik, čo pre veľa ľudí bolo fakt ťuk-ťuk na čelo)
 • rozhodla som sa, že napíšem a vydám knihu a urobila som to (bez skúseností, kontaktov a s takmer nulovými informáciami)
 • napriek písaniu kníh stále tvorím a predávam šperky, lektorujem semináre, tvorím meditácie… („Zuzka, nechceš už robiť niečo normálne?“)
 • občas nosím každú ponožku inú (niekedy preto, že sa mi chce a niekedy proste neviem nájsť pár – áno, je to tak!)
 • nepoučiteľne sa púšťame do ďalších čudných vecí :)

Hlavne za posledný rok sa podivnosti stupňujú, že sa občas čuduje aj moje dávnejšie mladšie ja. A ľudia už väčšinou radšej nehovoria nič, neviem či sa boja alebo čo… :)

Čím viac však žijem podľa seba, čím viac si dovoľujem nebyť „normálna“, tým šťastnejšia som. Pretože žiť vo svojej prirodzenosti a autenticky nachádzať svoju cestu – to je to, čo nás robí skutočne šťastnými.

Nie zapadnúť. Nie byť „normálni“ = nasilu takí ako všetci. Naopak nájsť vo svojom živote jednoduché a tak inak – krásne – normálne okamihy, v ktorých sa nachádza to najhlbšie šťastie. Také okamihy, ktoré vyhovujú práve nám, našej povahe, našej prirodzenosti…

Sme tu totiž preto, aby sme boli šťastní. Nie normálni.

Aj o tom je môj nový online kurz Šťastní každý deň, láskavý sprievodca, ktorý vám pomôže tvoriť a naplno precítiť viac zázračných okamihov, hojnosti a radosti v každodennom živote.


Iba niekoľko dní je práve teraz program za špeciálnu uvádzaciu cenu.

Viac o programe Šťastní každý deň sa dozviete na tejto stránke >>>

Zuzana Koščová
Ahoj, ak sa ešte nepoznáme volám sa Zuzka Koščová a pôvodne som vyštudovala psychológiu, v tomto odbore som pôsobila niekoľko rokov ako dobrovoľníčka. Nasledovala som svoje srdce a intuíciu a pustila sa do tvorby autorských šperkov, ktorým sa profesionálne venujem už 12 rokov. V súčasnosti inšpirujem a pomáham ženám  prostredníctvom tvorby vedených meditácií, online vzdelávania, konferencií a mentoringu. Som autorkou úspešných kníh Šťastie nie je mýtus a Rozprestri krídla, spoluautorkou knihy Tajomstvo ženskej prosperity. Na tejto ceste som od roku 2013.